שאלות נפוצות

שפיטה בהיעדר
שאלה: קיבלתי דו"ח עם זימון למשפט על נהיגה ברכב שניתן עליו איסור שימוש.לא התייצבתי למשפט מאחר ומועד המשפט נשמט מזכרוני, ובימים אלו קיבלתי הודעה מבית המשפט כי נשפטתי בהיעדרי, וכי הוטל עלי, בין היתר, עונש של פסילת רשיון לתקופה של שלושה חודשים. מה באפשרות
/
תשובה:
יש בפניך שתי אופציות: האחת, להגיש לביהמ"ש שנתן את פסק הדין בקשה מלווה בתצהיר לביטול פסק הדין שניתן בהיעדר. השניה, להגיש ערעור על פסק הדין לבית המשפט המחוזי שבאזור שיפוטו נמצא בית המשפט שנתן את פסק הדין.
/
הסבת דו"ח
שאלה: קיבלתי לביתי דו"ח על ביצוע עבירה של נהיגה באור אדום לפי מצלמה. הדו"ח נרשם על שמי מאחר והרכב בו בוצעה העבירה בבעלותי, אך ברכב נהגה באותה עת אשתי. כיצד אני יוכל להסב את הדו"ח על שם אשתי?
/
תשובה:
עליך לפנות בכתב בתוך 90 יום מקבלת הדו"ח בדואר רשום למחלקת פניות נהגים במשטרה (מפנ"א ת.ד. 120, פ"ת 49100) ולצרף עותק של הדו"ח וכן תצהירים שלך ושל אישתך שבו אתם מצהירים כי מי שנהג ברכב זו אישתך ולא אתה ואתם מבקשים להסב את הדו"ח ע"ש אישתך.

/
מבחני נהיגה חוזרים

שאלה: הנני נהג חדש. לאחרונה קיבלתי דו"ח עם זימון למשפט על נהיגה במהירות מופרזת. האם בעקבות הדו"ח אאלץ לבצע מבחני נהיגה חוזרים?
/

תשובה: אכן. נהג חדש אשר מורשע במשך השנתיים הראשונות מאז קיבל את רשיונו באחת העבירות המנויות בתוספת השלישית לפקודת התעבורה (הכוללת גם את העבירה בה הנך מואשם), חייב בביצוע מבחני נהיגה חוזרים לצורך חידוש רשיונו, ולאחר שיחדש את רשיונו הוא יחשב שוב כנהג חדש למשך תקופה נוספת של שנתיים. האפשרות העומדת בפניך, ע"מ להימנע מביצוע מבחני נהיגה חוזרים, היא לנסות ולהוכיח בביהמ"ש את חפותך מהעבירה, או לחילופין לשכנע את התביעה לשנות את סעיף האישום לסעיף אחר שאיננו נכלל בתוספת השלישית לפקודת התעבורה
/
העונש על נהיגה בשכרות

שאלה: הוגש נגדי כתב אישום על נהיגה בשכרות, לאחר שבבדיקת נשיפה שנערכה לי נמצא כי ריכוז האלכוהול בדמי היה 380 מיקרוגרם. מה העונש הצפוי לי?
/

תשובה: פקודת התעבורה קובעת כי העונש על העבירה של נהיגה בשכרות הינה פסילת רשיון לתקופת מינימום של שנתיים. חרף האמור בחוק ניתן במקרים רבים להגיע לעיסקת טיעון עם התביעה להטלת עונש של פסילת רשיון לתקופה הפחותה משנה, ולעיתים אף לפסילה של מספר חודשים בלבד. הסיבה העיקרית בגינה ניתן לשכנע את התביעה להסכים לפסילה קצרה מזו הקבועה בחוק, ובמקרים מסוימים אף לשכנעה לשנות את סעיף האישום מ"נהיגה בשכרות" לסעיף קל הרבה יותר של "נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים" היא כאשר מתגלים פגמים בחומר הראיות שבידה. לצורך כך חשוב מאוד לבדוק את חומר הראיות שבידי המשטרה בצורה זהירה ומדוקדקת ע"י עו"ד מומחה בתחום. סיבות נוספות להקלה (או להחמרה) בענישה הם: כמות האלכוהול שנמצאה בבדיקה, תוצאות בדיקת המאפיינים שנערכה לנהג, ותק נהיגתו של הנהג ועברו התעבורתי.
/
בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים
שאלה: לפני מספר חודשים הייתי בבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ולאחרונה קיבלתי מכתב ממשרד הרישוי שבו אני מוזמן אליהם לטעון את טענותיי בקשר לרשיוני. מה הדבר אומר?
/
תשובה:
המכתב שקיבלת ממשרד הרישוי מעיד שהמכון הרפואי המליץ למשרד הרישוי לשלול את רשיונך. ההזמנה שקיבלת ממשרד הרישוי לבוא ולטעון את טענותיך הינה למעשה ריקה מכל תוכן, משום שמשרד הרישוי פועל כאוטומט עפ"י המלצת המכון הרפואי, וביום שהוזמנת למשרד הרישוי תידרש למסור את רשיונך, מבלי שתינתן לך אפשרות ממשית לטעון קודם את טענותיך כנגד הפסילה. האפשרות היחידה העומדת בפניך היא להגיש ערר על החלטת המכון הרפואי לועדת ערר היושבת בבית החולים "שיבא" בתל-השומר. באפשרותך להיות מיוצג בערר ע"י עורך דין ובמידת הצורך להיעזר גם בחוות דעת של רופא מומחה.
/
ביטול פסילה מנהלית

שאלה: נתפסתי אתמול נוהג במהירות של 140 קמ"ש במקום 90 קמ"ש ורשיון הנהיגה שלי נשלל מנהלית ל-30 יום, וכמו כן קיבלתי זימון למשפט לעוד שלושה חודשים, מה עלי לעשות?

/
תשובה:
יש באפשרותך להגיש לביהמ"ש בקשה לביטול הפסילה המנהלית שהוטלה עליך. אם עברך התעברותי איננו מכביד קיימים סיכויים טובים שרשיונך יוחזר לך, או שלכל הפחות השלילה המנהלית שהוטלה עליך תוקצר. יתרון נוסף הטמון בהגשת הבקשה לביטול פסילה מנהלית הוא שבמועד שנקבע לשמיעת הבקשה ניתן לעיתים לסיים את התיק כולו, מבלי להמתין למועד הזימון שקיבלת למשפט.
/
צבירת נקודות
שאלה: קיבלתי דו"ח בגין נהיגה באור אדום הכולל בצידו עשר נקודות, ויש לחובתי בנוסף 20 נקודות בגין עבירות קודמות. השאלה היא לאיזו סנקציה אני צפוי בגין הנקודות, ומה אני יכול לעשות כרגע כנגד הדו"ח שנרשם לי?
/

תשובה: לפי שיטת הניקוד בפקודת התעבורה, נהג שצבר לחובתו במשך שנתיים 12 נקודות חייב בקורס נהיגה נכונה (קורס נהיגה מונעת) וכמו כן, אם נצברו לחובתו בתקופה זו 24 נקודות עליו לבצע קורס ייעודי נוסף בנהיגה נכונה. העולה מכך הוא שכרגע אתה  צפוי להיות מחוייב לבצע קורס נהיגה נכונה, ואם תשלם את הקנס על הדו"ח הנוכחי שנרשם לך תאלץ לבצע קורס יעודי נוסף בנהיגה נכונה. במידה ובתוך תקופה של ארבע שנים תצבור לחובתך 6 נקודות נוספות רשיונך ישלל ע"י משרד הרישוי לתקופה של 3 חודשים וכן תחוייב לבצע תיאוריה מחדש. האפשרות העומדת בפניך נוכח הדו"ח  החדש שנרשם לך היא להגיש בקשה להישפט על העבירה, ולקוות כי תצליח לשכנע את התובע, אם נסיבות העבירה מצדיקות זאת, לשנות את סעיף האישום לסעיף שאיננו כולל בתוכו נקודות.
/
המרה לאזהרה

שאלה: קיבלתי דו"ח על עבירת תנועה.  מה הסיכוי שהדו"ח יומר לי באזהרה?
/

תשובה: עפ"י הנהלים של משטרת ישראל, תנאיי הסף להמרת דו"ח לאזהרה הם שהנהג מחזיק  ברשיון נהיגה 10 שנים לפחות, ובחמש השנים האחרונות עברו התעברותי נקי לחלוטין. את הבקשה להמרת הדו"ח לאזהרה חובה להגיש תוך 30 ימים מקבלת הדו"ח.

שתפו אותנו ברשת